Hoe gebruiken: verschil tussen versies

Uit Wina Examenwiki
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Informatie over usersidebar toegevoegd
Tias (overleg | bijdragen)
rewrite, hopelijk duidelijker
Regel 1: Regel 1:
== Algemeen ==
Bij een wiki (zoals deze) kan je elke pagina aanpassen, dat is zelfs de bedoeling: als iedereen verbeteringen aanbrengt en nieuwe dingen toevoegt kom je tot een correct en volledig geheel.
Als je dus wat tips weet voor een vak, een nieuwe examenvraag kent, een fout/onvolledigheid ziet in een redenering of een oplossingswijze weet op een probleem, vul dit dan in op die pagina !
== Inhoud aanpassen ==
== Inhoud aanpassen ==
Een volledige pagina kan je aanpassen door helemaal vanboven op 'edit' te duwen. Je kan ook een sectie van de pagina veranderen door bij de titel van die sectie op het woordje 'edit' te duwen, je zal dan enkel dat stukje te zien krijgen (veel overzichtelijker).
Bij een wiki kan je elke pagina aanpassen, wees dus niet bescheiden en vul of pas aan waar je kan.


Eens je in de 'edit' modus van een pagina bent kan je de inhoud verbeteren of aanvullen. Elke pagina heeft een bepaalde opmaak, gelieve deze te respecteren; meer informatie over de opmaak van pagina's vind je in [[stijlgids]]
* Je kan de hele pagina, of enkel een sectie aanpassen. Duw hiervoor op '''edit'''.
* Zet steeds de '''datum''' van het materiaal erbij.
* Vul ook steeds iets in het '''Samenvatting''' vakje, dat komt namelijk in de wijzigingen-log.


'''Vul altijd een Samenvatting in'''. Bij elke aanpassing die je maakt is het de bedoeling dat je een 'Samenvatting' geeft, dit is heel handig omdat deze zin in de [[speciaal:recentchanges|recente wijzigingen]] en in de 'history' van die pagina komt te staan, zodat het gemakkelijk is om te zien wanneer welke aanpassingen gebeurd zijn.


Zorg dat je ook altijd je '''naam en het tijdstip''' van de aanpassing vermeldt. De simpelste manier om dit is door te klikken op de voorlaatste knop op de werkbalk (handtekening), of door zelf <nowiki>--~~~~</nowiki> in de tekst te zetten. Dit geeft '--[[Gebruiker:Stevel|Stevel]] 3 jun 2006 20:55 (CEST)' als resultaat.
Een wiki heeft een bepaalde ''syntax'', een notatie die structuur in de tekst brengt:
* Kijk hoe het op de pagina zelf en '''andere pagina's''' gebeurt.
* Bovenaan het tekstvak zijn knoppen waarmee je opmaak toevoegt.
* Een overzicht van de meest gebruikte notaties (tags) in de [[Stijlgids]]
* Een uitgebreid overzicht op: [[help:syntax|Algemene syntax]]
* Gedetailleerde uitleg over [http://meta.wikimedia.org/wiki/Help:Table tabellen] en [http://meta.wikimedia.org/wiki/Help:Formula Wiskundige formules].


== De discussion pagina ==
== De overleg (discussion) pagina ==
'''Begin nooit een discussie over inhoud in de inhoud-pagina zelf'''. De discussion page omvat bedenkingen bij de inhoud van de pagina. Een pagina dient enkel om informatie over iets weer te geven. Discussies over die informatie horen niet op die pagina zelf, aangezien dit niet relevant is voor het onderwerp zelf.
Begin nooit een discussie over een onderwerp in de pagina zelf.


Het kan altijd zijn dat iemands aanpassing je niet bevalt of begrijpt of al enkele malen weer hebt aangepast. In zo een geval kan je hierover een discussie beginnen in de 'discussion page', je argumenteert wat je niet bevalt, waarom je iets (weer) hebt aangepast of wat je wel/niet nuttig zou vinden als aanvulling.
Hiervoor is er een overleg pagina (discussion):
* Deze omvat '''bedenkingen bij de inhoud''' van de pagina.
* Dit moet apart want is vaak niet relevant voor de pagina, en verstoort de structuur.
* Een toevoeging op een overleg pagina moet '''getekend worden''' met de datum en evt je naam, dit doe je automatisch door 4 tildes achter je tekst te zetten: <nowiki>~~~~</nowiki>


Indien er 2 compleet verschillende oplossingswijzen voor een probleem zijn zet je de 2 alternatieven op de pagina, het is niet de bedoeling te discussieren over 'de beste' indien ze veel verschillen in aanpak (en niet slecht zijn ; ).
== Nieuwe pagina maken ==
Om een '''nieuw vak''' toe te voegen:
* [[Speciaal:Search Zoek]] naar de volledige vaknaam (eg. Hogere Wiskunde).
* Indien de pagina al bestaat vul je onderaan je eigen richting toe (eg. <nowiki>[[Categorie:2li]]</nowiki>,
* Zoniet kan je de pagina zelf aanmaken (link staat bovenaan de zoekpagina), vergeet je Categorie niet !


== Nieuwe pagina maken ==
Indien een '''onderdeel van een vak''' de moeite is om op een aparte 'subpagina' te zetten:
Een nieuwe pagina maken is hetzelfde als een huidige pagina aanpassen, alleen dat je met een blanco blad begint, zorg dat je zeker de [[stijlgids]] hebt gelezen of gebruik een gelijkaardige pagina als template.
* Doe dit enkel indien het de duidelijkheid ten goede komt.
* De subpagina-naam '''moet''' van de vorm '''<vaknaam>/<subpaginanaam>''' zijn.
* Maak op de pagina van het vak een link naar deze subpagina: <nowiki>[[<vaknaam>/<subpaginanaam>]]</nowiki>
* Deze link zal rood zien, als je erop clickt kom je automatisch in de edit van de nieuwe pagina.


=== Nieuw vak ===
Een '''andere pagina''' maken kan je op een van bovenstaande manieren doen, ook al is het geen subpagina.
Om een nieuw vak toe te voegen ga je naar de vakken pagina en vul je het vak op de juiste pagina bij. De link naar de pagina van dat nieuwe vak zal dan rood zijn en als je erop clickt kom je automatisch in de edit mode van die pagina.
=== Onderdeel van een vak ===
Indien een onderdeel van een vak de moeite is om op een aparte pagina te zetten (voor overzichtelijkheid, omdat het zo groot is of omdat het vb maar half relevant is) kan je een 'subpagina' van die pagina maken. Dit doe je door op de pagina zelf een link te maken naar een pagina in de vorm van '''<vaknaam>/<subpaginanaam>''', vb: Declaratieve_Talen/nieuwe_reeks_prolog. ''Het is belangerijk om eerst de naam van het vak te zetten met een slash(/) achter'', zo kunnen nameclashes van verschillende vakonderdelen vermeden worden, en is het gemakelijk om snel te zien bij wat een gegeven pagina hoort. Bovendien komt er bovenaan de subpagina automatisch een link terug naar de vakpagina.


== anoniem of met login ==
== anoniem of met login ==
Om aanpassingen te maken moet je niet ingelogd zijn.
Om aanpassingen te maken moet je niet ingelogd zijn.


Indien je veel aanpassingen maakt kan je best een account aanmaken. Je naam komt dan te staan bij de aanpassingen die je maakt en zo kunnen andere mensen je gemakkelijker aanspreken (in de discussion page van die pagina of van jouw account) over aanpassingen die je hebt gemaakt.
Een account aanmaken is vrijblijvend en vereist enkel een username en passwoord (en evt een email voor als je dat passwoord vergeet).


Een account aanmaken is dus vrijblijvend, en je moet enkel een username en passwoord invullen (en eventueel een email voor als je dat passwoord vergeet).
Een account hebben heeft volgende voordelen:
* Bij elke aanpassing zal je naam geregistreerd worden, ipv je IP.
* Als je iets signed met <nowiki>~~~~</nowiki> wordt je naam automatisch ingevuld.
* Je kan een persoonlijk 'Mijn Vakken' menu maken.


== Persoonlijk 'Mijn Vakken' menu ==
== Persoonlijk 'Mijn Vakken' menu ==

Versie van 4 jun 2006 15:51

Inhoud aanpassen

Bij een wiki kan je elke pagina aanpassen, wees dus niet bescheiden en vul of pas aan waar je kan.

  • Je kan de hele pagina, of enkel een sectie aanpassen. Duw hiervoor op edit.
  • Zet steeds de datum van het materiaal erbij.
  • Vul ook steeds iets in het Samenvatting vakje, dat komt namelijk in de wijzigingen-log.


Een wiki heeft een bepaalde syntax, een notatie die structuur in de tekst brengt:

  • Kijk hoe het op de pagina zelf en andere pagina's gebeurt.
  • Bovenaan het tekstvak zijn knoppen waarmee je opmaak toevoegt.
  • Een overzicht van de meest gebruikte notaties (tags) in de Stijlgids
  • Een uitgebreid overzicht op: Algemene syntax
  • Gedetailleerde uitleg over tabellen en Wiskundige formules.

De overleg (discussion) pagina

Begin nooit een discussie over een onderwerp in de pagina zelf.

Hiervoor is er een overleg pagina (discussion):

  • Deze omvat bedenkingen bij de inhoud van de pagina.
  • Dit moet apart want is vaak niet relevant voor de pagina, en verstoort de structuur.
  • Een toevoeging op een overleg pagina moet getekend worden met de datum en evt je naam, dit doe je automatisch door 4 tildes achter je tekst te zetten: ~~~~

Nieuwe pagina maken

Om een nieuw vak toe te voegen:

  • Speciaal:Search Zoek naar de volledige vaknaam (eg. Hogere Wiskunde).
  • Indien de pagina al bestaat vul je onderaan je eigen richting toe (eg. [[Categorie:2li]],
  • Zoniet kan je de pagina zelf aanmaken (link staat bovenaan de zoekpagina), vergeet je Categorie niet !

Indien een onderdeel van een vak de moeite is om op een aparte 'subpagina' te zetten:

  • Doe dit enkel indien het de duidelijkheid ten goede komt.
  • De subpagina-naam moet van de vorm <vaknaam>/<subpaginanaam> zijn.
  • Maak op de pagina van het vak een link naar deze subpagina: [[<vaknaam>/<subpaginanaam>]]
  • Deze link zal rood zien, als je erop clickt kom je automatisch in de edit van de nieuwe pagina.

Een andere pagina maken kan je op een van bovenstaande manieren doen, ook al is het geen subpagina.

anoniem of met login

Om aanpassingen te maken moet je niet ingelogd zijn.

Een account aanmaken is vrijblijvend en vereist enkel een username en passwoord (en evt een email voor als je dat passwoord vergeet).

Een account hebben heeft volgende voordelen:

  • Bij elke aanpassing zal je naam geregistreerd worden, ipv je IP.
  • Als je iets signed met ~~~~ wordt je naam automatisch ingevuld.
  • Je kan een persoonlijk 'Mijn Vakken' menu maken.

Persoonlijk 'Mijn Vakken' menu

Je kan de menubalk aan de linkerkant zelf aanpassen. Enige voorwaarde is dat je bent ingelogd. Ga dan naar de pagina Gebruiker:<gebruikersnaam>/sidebar en maak die pagina aan. Je kan de standaard menubalk invoegen met {{MediaWiki:Sidebar}}. Bij de links staat links van de pipe (|) de naam van de pagina, en rechts ervan de naam die in het menu verschijnt. Een voorbeeld:

*Mijn Vakken
**Computergrafieken|CG
**Algemene Economie|Economie
**Gegevensbanken|Gegevensbanken
**ICT Recht|ICT-Recht
**Ontwikkelen van Bedrijfstoepassingen|OBT
**Toepassingen van Meetkunde in de Informatica|TMI

{{MediaWiki:Sidebar}}